Особености на болката с гръбначен произход
Болките с гръбначен произход протичат на пристъпи и ремисии. Затова консултацията ще открие тези провокации във Вашите всекидневи стереотипи. Избягването им е определящо за подобряването на състоянието Ви. То ще намали и риска от нови рецидиви на болката.
КАК ПРОТИЧА ЛЕЧЕНИЕТО?
Първоначалният преглед, който е много подробен и дълготраен определя мястото на възникване на болката. Освен неврологичното изследване се прави подробна мануална диагностика на гръбнака с помощта на палпаторни прийоми (чрез опипване). Анализът на медицинската документация, с която разполагате подпомага избирането на подхода за лечение, оценява наличието на противопоказания за манипулация, необходимостта от добавяне на медикаменти, физиотерапия и други методи за лечение. Когато се прецени, че е подходящо това лечение се прилага първата манипулация. След нея прегледът се провежда отново, за да се оцени наличието и степента на ефекта от манипулацията.
За пълноценен и по-дълготраен ефект от лечението се провеждат между 3 и 5 манипулации с пауза от 2-3 дни до седмица между тях. Необходимият брой и интервалът между манипулациите се преценява индивидуално в зависимост от давността и тежестта на оплакванията, и степента на повлияване от лечението (която зависи от подлежащата патология).
Обикновено в хода на лечението подобрението в симптомите, които установява мануалната диагностика изпреварва Вашето усещане за облекчаване на болката и оплакванията. Така става, защото на структурите, които са били „наранени“ им е необходимо определено време за възстановяване. В зависимост от давността пълното отзвучаване на болката може да се забави дори 1 ½ - 2 месеца. Затова е желателно провеждане на контролен преглед след около месец.
Най-доброто лечение е комплексното. То включва носене на ортопедичен колан – лумбостат, който се носи по цял ден, докато се лекувате. След това се поставя само в определени случаи при натоварване или рецидив на болката. В по-редки случаи се назначава ортопедична шийна яка. При преценка се добавят медикаменти и физиотерапевтични процедури. Завършва с показване на определен комплекс от упражнения, които целят стабилизиране на мускулатурата. Обикновено се провеждат сутрин и вечер ежедневно за профилактика на новите рецидиви и се правят НЕПРЕСТАННО.
Най-добър е ефектът, когато след лечението с мануална терапия се проведе физиотерапевтичен курс от 10 процедури фонофореза.
Курсът на лечение включва първоначално минимум 3 терапии, между които се носи непрекъснато лумбостат (в случай, че болката е в кръста). След това се правят упражненията и се планира контролен преглед на първия и третия месец, за които е необходимо да носите лумбостата с Вас, за да бъде поставен след терапията.
За профилактика е желателно проследяване на всеки 6 месеца – контролен преглед и 10-дневен курс с фонофореза. Този преглед е в състояние да открие началните нарушения дори преди да се е появила болката отново.