Какво представлява мануалната терапия?
Някои хора са чували това понятие, на други нищо не им говори. Означава „лечение с ръце”. В общото понятие „мануална терапия” ние включваме всички методики за лечение, извършвани с ръце. Най-често, обаче се има предвид само мануалната манипулация. Тя представлява един миниатюрен тласък в края на обема на движение на ставата или гръбначния сегмент, приложен от терапевта. Някои пациенти я наричат „наместване”. Фатално важно е този тласък наистина да е точно премерен, за да не увреди тъканите. Това зависи от квалификацията и опита на терапевта. От друга страна, за да има клиничен ефект, т.е. да повлияе болката и ограничението в движението е необходимо да се извърши на точното място. Затова се прилага само при точно определени случаи и е забранена при други.
Съществуват много разновидности на мануалната терапия – хиропрактика, остеопатия, юмейко, шиатсу, чекръкчийство, правачество, и др. Например хиропракикиците и остеопатиите не са лекари. Те претендират да лекуват с манипулации на гръбнака включително вътрешните органи. Голяма част от лечителите, които се занимават с „наместване“ са обучени от други такива в техниките и нямат достатъчно знания за заболяванията, които лекуват.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА МАНИПУЛАЦИЯТА?
Най-разпространена и най-ефективна е мануалната манипулация – минимален тласък в края на обема на пасивното движение в дадена посока. Тя се прилага в един определен сегмент (ниво) на гръбнака.
Когато има противопоказаниа за мануална манипулация има и други също ефективни техники, но по-щадящи.
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ МАНУАЛНА МЕДИЦИНА И МАНУАЛНА ТЕРАПИЯ?
Мануалната медицина включва освен терапията много подробен преглед и се практикува само от специално обучени лекари-специалисти.
Те имат освен завършено висше медицинско образование, придобита основна специалност и са обучени теоретично и практически в областта на мануалната диагностика и терапия. Диплома за мануална медицина се получава след проверка с изпит пред комисия (теоретичен и практически), която преценява неговите умения и подготовка - ДАЛИ, КЪДЕ и КАК да проведе мануалната терапия (манипулация). Така обучението възлиза общо на 10-12 години.
Мануалната медицина борави само с доказали безопасността си техники с многобройни клинични проучвания и някои от тях в експериментални условия.
КОГА СЕ ПРИЛАГА МАНУАЛНА ТЕРАПИЯ В ОБЛАСТТА НА ГРЪБНАКА?
Показанията са свързани основно с болка, която произхожда от доброкачествени механични нарушения на елементите на гръбначния сегмент – дискове, ставички, поддържащ апарат. Т.е. не бива да се „работи насляпо“ и първо трябва да се направят обстоен преглед и изследвания, които да докажат доброкачествения характер на нарушението. Необходимо е да се изключат множество противопоказания за прилагането й.
Проблемът е, че в някои случаи мануалната терапия би навредила (дори фатално) или понякога техниката, която се използва може да е прекалено рискова за дадения случай. А ние (лекарите) сме държали клетва - „най-напред – да не вредим”. За което понасяме и съответната отговорност. В много случаи пациентите прикриват факта, че са търсили услугите на неквалифицирани мануални терапевти и състоянието им се е влошило след това
КАКВО ЦЕЛИ МАНУАЛНАТА ТЕРАПИЯ СПОРЕД МАНУАЛНАТА МЕДИЦИНА?
Целта е облекчаване на болката. Това се постига чрез поставяне на гръбначния сегмент в положение, при което не се дразнят рецепторите за болката. Прилаганата от лекарите техника е подбрана да е толкова внимателна и деликатна, че тя не може да излекува и промени морфологията на структурите – да „прибере“ дисковата херния, да „счупи“ или „премахне“ шиповете.
КАКВИ СА ПРЕДИМСТВАТА НА ЛЕЧЕНИЕТО С МАНУАЛНА ТЕРАПИЯ?
Тъй като най-честата причина за болка в гръбнака има механичен характер най-естественото й противодейстие е „механичното“ лечение – т.е. мануалната манипулация, мобилизация или мекотъканна мобилизационна техника. То е напълно естествено и съществува още от древността. Това е т.нар. „безкръвна хирургия“ . Ефектът от това лечение е непосредствен и се наблюдава на момента.
КАКВИ СА РИСКОВЕТЕ ОТ МАНУАЛНАТА МАНИПУЛАЦИЯ?
В мануалната медицина се използват само техники, които са доказали своята безопасност след множество клинични проучвания.
При неправилно подбрана и изпълнена техника на манипулацията или недооценени противопоказания може да настъпи луксация (разместване) на ставичката, фрактура на прешлен (при остеопороза), усложнения от съдов характер при случаи с тежки промени във вертебралната артерия и др.
Според медицинската литература, където се срещат предимно публикации за усложнения след шийни хиропрактични манипулации (техники в екстензия и ротация) най-често данните сочат 1:1-2 млн. манипулации, 1-3 /1 млн. манипулации; сериозни странични ефекти - 1:200 000 до 1: няколко милиона (данни от 19 722 пациенти - 50 276 манипулации); 1.46 сериозни странични реакции /10 000 000 манипулации → артериална дисекация, миелопатия, дискови екструзии, епидурален хематом; 2.61 смъртни случая / 10 000 000 манипулации; дисекации на вертебралната артерия – 1:5.9 млн. манипулации.
При манипулациите в лумбалната област са докладвани рядко усложнения като „синдром на конската опашка“, изтръпвания и болка и слабост в краката, изпускане по малка нужда. При повечето от публикациите обаче не става ясно дали тези оплаквания не са съществували и преди манипулацията.
Според данни на основоположника на френската школа по мануална медицина Prof. Robert Maigne в дългогодишната практика на екипа му в Hotel Dieu в Париж при стриктно спазване на противопоказанията не са наблюдавани усложнения.
КАКВИ СА СТРАНИЧНИТЕ ЕФЕКТИ И КОЛКО ВРЕМЕ ПРОДЪЛЖАВАТ?
След манипулацията и по-рядко след мобилизацията и мекотъканните техники понякога се наблюдава затопляне, зачервяване, усещане за изтръпване (боцкане) или изпотяване в кожата на дадения участък.
Другата реакция може да се прояви като засилване на болката или изтръпваето няколко часа след манипулацията и обикновено отшумява до 24 часа (много рядко се задържа до 48 часа). Ако реакцията продължи по-дълго сигнализирайте на лекуващия си лекар.
Според медицинската литература са наблюдавани леки реакции - 16/1000 –– “прималяване”, замаяност (непосредствено), при 4%- главоболие, 15/1000 – парестезии (изтръвания) в ръцете,13/1000 замаяност - до 7 дни след манипулацията; главоболие и замаяност - 6 : 100 000.