Ехография на нерви, мускули и стави
- Какво е ехографията?
Ехографията е метод за образна диагностика на увреждания на стави, мускули и нерви (както и увреждане на вътрешни ограни, изследване на кръвоносни съдове и кръвообращение), чрез приложение на ултразвук.
- Защо Ви е необходимо?
Чрез ехографията може да се изследват периферните стави, мускули и нерви по неинвазивен и безболезнен начин. При ехография на стави, мускули и периферни нерви не се изисква някаква специфична подготовка на пациента. Не съществуват технически или медицински противопоказания за провеждане на изследването, което превръща ехографията в най-безопасния метод за образна диагностика. Методиката не работи с рентгенови лъчи или магнитно поле, затова се прилага при проследяване протичането на бременността и при пациенти с всякакви метални импланти, интраартериални стентове и пейсмейкъри. По отношение на диагностиката на заболявания на стави, ехографията е особено ценна защото ставата се изследва в покой и по време на движение, а образите са с по-висока разделителна способност дори в сравнение с Магнитно-резонансната томография (МРТ/ЯМР). Ехографията е значително по-евтина и достъпна в сравнение с Магнитно-резонансната томография и Компютърната томография (КТ/скенер).
- Какво представлява?
Ултразвукът е механично вибриране на материята с честота от 20 000 до 109 херца, която е под прага на възприемане на човешкото ухо. До повърхността на изследваната област на тялото се допира част от апарата, наречена трансдюсер, чиято глава е изградена от компоненти с пиезоелектрични свойства, излъчващи ултразвукови вълни в определен чистотен диапазон. Ултразвуковите вълни се отразяват от изследваните органи и структури с определена характеристика на сигнала към същия трансдюсер. След компютърна обработка на сигнала, получената информация се използва за създаване на образ на изследваните органи.
Може да се запишете при:
Д-р Мариета Караджова
Д-р Диляна Добрева
Д-р Силвия Начева
Д-р Моника Божкова